„Dítě je láska, která se stala viditelnou.“

Novalis

náměstí Svobody 1548/5, 669 02 Znojmo | Tel.: +420 604 131 217 | E-mail: info@mudrpluharova.cz

Akutní potíže

Úvod / Akutní potíže

Horečka

Za horečku se označuje tělesná teplota zvýšená nad 38°C. Horečka je nejčastěji obranou odpovědí organismu na infekci.

Kdy srážet teplotu:
Je důležitý celkový stav dítěte a jeho komfort. Vždy doporučujeme srážet teplotu nad 38 °C měřeno v podpaží, do 38 °C teplotu srážíme tehdy, pokud je dítě mrzuté.

Jak srážet teplotu:
Fyzikální léčba
V poslední době je nejvíce doporučovaný tzv. „sponging“ = houbu namočit do vody o teplotě ne nižší než 30°C a oťukávat povrch těla. Pokud má dítě studené ruce a nohy, pak oťukáváme pouze trup a čelo. Pomáhají také takzvané „octové ponožky“.

Léky:
Paracetamol (Paralen, Panadol, Mexalen) – 10-15 mg/kg hmotnosti a dávku, v intervalu 6 hodin, maximální denní dávka 60 mg/kg/den.

Ibuprofen (Nurofen, Brufen, Ibalgin) – 5-10 mg/kg hmotnosti a dávku, interval 8 hodin, maximální denní dávka 20-30 mg/kg/den.

Praktické rady

  • Pokud je třeba rozkrojit čípek, dělíme ho podélně, nožem nahřátým pod horkou vodou.
  • Sirup můžeme naředit trochu čaje, šťávy, přesnídávky (pokud ho dítě nechce samotný), dát zapít.
  • Dítě by mělo při horečce omezit fyzickou aktivitu, pít dostatek vlažných nedráždivých tekutin.
  • Léky proti horečce dávkovat podle hmotnosti, ne podle věku.
  • Nekombinovat současně lék s fyzikálním chlazením, fyzikální chlazení lze využít samostatně či v mezidobí.
  • Nedoporučuje se ihned začínat s kombinací paracetamolu a ibuprofenu. Obvykle začínáme s paracetamolem, pokud nezabírá přejít na ibuprofen. Kombinace obou léků je až třetí volba, mezi jednotlivými dávkami léků musí být minimální rozestup 4 hodiny.
  • Teplotu začít srážet ještě před případnou návštěvou u lékaře.

Dieta při zvracení a průjmu

Zvracení:
Děti, které zvrací a mají průjem, potřebují přípravky k rehydrataci nebo hodně tekutin.
Pro zavodění je nejlepší použít speciální směsi prodávané v lékárně (např. Kulíšek, Enhydrol, Vodníček). Rehydratační roztok rozpusťte ve studené vodě podle pokynů a poté ho dejte vychladit do lednice. Roztok podávejte vždy v malých dávkách (ideálně po čajových lžičkách).

Po lžičkách podávejte i všechny ostatní tekutiny (nenasycenou minerální vodu, naředěný jablečný nebo pomerančový džus, vychlazený černý čaj s hroznovým cukrem – Glukopur). Nedoporučuje se podávat dětem sycené sladké nápoje, typu Coca-Cola.

Pokud se zvracení zastavilo na dobu nejméně 4 hodin, můžete se pokusit podat lehké jídlo (například studené jablečné pyré pro děti). Neustále sledujte stav dítěte, pokud by se stav zhoršoval, navštivte lékaře.

Strava během průjmu:
Den 1: Během zvracení postupujeme dle výše uvedené diety, pokud se zvracení zastaví, podáváme lehké jídlo po malých porcích (ovocné pyré, vařenou rýži, vařenou mrkev).
Den 2: Stejný režim + přidejte do stravy vařené drcené kuřecí maso, rybí filé, masný vývar bez tuku, suchary, krekry.
Den 3: Jako druhý den + přidejte bramborovou kaši bez mléka, vařené těstoviny, polévky.
Následující dny: Dodržovat dietu bez tuku a bez mléka.

Kojení během zvracení a průjmu:
Dítě může být kojeno po celou dobu onemocnění. Při zvracení a průjmu vždy dávejte pozor, aby vaše dítě nebylo dehydratované. Dehydrataci poznáte podle snížení močení a změny barvy moči (tmavě žlutá až hnědá), podle suchého jazyka, suchých očí, únavy a apatie. V tomto případě ihned vyhledejte lékaře. Malé dítě se může odvodnit během velmi krátké doby.

Kašel

Kašel je přirozený reflex, který slouží k odstranění cizích částic a sekretů z dýchacích cest.
Akutní virový kašel může trvat až 6 týdnů. Tak dlouho trvá, než se obnoví narušená sliznice dýchacích cest. Léčba potíží je při kašli a rýmě obvykle symptomatická, to znamená, že se léčí pouze příznaky onemocnění.

Suchý dráždivý kašel
Ke zmírnění suchého dráždivého a bolestivého kašle, který dítě obtěžuje, se podávají léky tlumící kašel, takzvaná antitusika. Všechna níže uvedená léčiva jsou dostupná v lékárně, dávkování je uvedeno na obalu dle váhy dítěte, nejlépe se o něm poraďte s lékařem nebo s lékárníkem.

Stoptussin –⁠ kapky pro děti od 6 měsíců
Sinecod –⁠ kapky pro děti od 2 měsíců
Tussin –⁠ kapky pro děti od 2 měsíců
Ditustat – kapky pro děti od 6 měsíců
Levopront –⁠ kapky pro děti od 2 let

Starší děti mohou tyto léky užívat také ve formě tablet nebo sirupu. Na kašel i rýmu lze použít také bylinné přípravky, kterými jsou např.: Kaloba nebo Sinupret. Tyto bylinné přípravky pomáhají ulevit kromě kašle také od ucpaného nosu.

Laryngitida
Zvláštním typem dětského kašle je suchý štěkavý kašel při zánětu hrtanu (laryngitidě). Toto virové onemocnění začíná nejčastěji akutně v noci. První pomocí je vždy vystavení dítěte studenému vzduchu (dítě obléct a otevřít okno, jít s ním ven nebo ho postavit před otevřený mrazák). Pokud se stav dítěte nezlepší, navštivte svého lékaře nebo volejte záchrannou službu na čísle 155.

Vlhký kašel
Účinný je lék Erdomed dostupný jako sirup, tablety nebo kapsle. Tento lék je vázán na lékařský předpis, je vhodný pro děti od 3 let (od 15 kg) a hradí jej pacient.
Léky na kašel se můžou kombinovat s léky proti teplotě (Paralen, Nurofen).

Rýma
U kojenců se nepoužívají žádné kapky typu Nasivin, Otrivin a podobně, protože po nich mohou děti krvácet z nosu. Dobrým prostředkem pro léčbu rýmy je mořská voda nebo minerální voda Vincentka. Pomáhá také šetrné odsávání rýmy. Pokud se stav dítěte nelepší, navštivte dětského lékaře.